Gli ultimi articoli del blog "Stockholms Auktionsverk"

L'arte sacra delle icone
Fino a meno di 50 anni fa, il duro lavoro degli studenti più educati e meritevoli delle scuole cattoliche francesi veniva premiato con pittoresche immagini sacre. Sono poche le immagini sopravvissute all’iconoclastia, ed è anche per la loro rarità che all’asta raggiungono cifre da capogiro.

Risultati d'asta "Stockholms Auktionsverk "

Napoleon Memorabilia, gravyr på siden
NAPOLEON MEMORABILIA, gravyr på siden, 1797, efter Jean Boggia (Giovanni Boggi 177?-1832), Milano, i väven texten VENI. VIDI .VICI BONAPARTE Général en Chef de l´armée d´Italie, Napoleons rock och krage med broderi av förgylld metalltråd, ramverk av band i lumppapp, 20,5 x 16 cm; ej examinerad ur ram, smärre slitage och hål\nLITTERATUR\nAngela Fabris & Willi Jung: Charakterbilder: Zur Poetik des literarischen Porträts Stockholms Auktionsverk
Salvatore Rosa, Ruinlandskap med figurer
SALVATORE ROSA\nhans efterföljare, Italien omkring 1700\nRuinlandskap med figurer\nOlja på duk, 108 x 89 cm.\nFollower of. Oil on canvas.\nEXPERTIS\nCabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris Stockholms Auktionsverk
Wahlenberg
WAHLENBERG, GEORG. Flora Svecica enumerans plantas Sveciæ indigenas... Post Linnæum edita. I-II. Ups. (impensis Palmblad & C.) 1824-26.\n8:o. (4), (1)-428; (4), (I)-LXXXVIII, 429-1117, (1 blank) s. 1 utv. tab.\nLätt nötta svarta senare (sent 1800-tal) hfrbd, guldorn. ryggar, stänksnitt. Något brunfläckad. Namnstämpel på främre pärmens insida Axel Binning. Ou. 2 vol.\nUr Gustaf Bernströms bibliotek. Stockholms Auktionsverk
Poul Henningsen, "PH 3½-2½", golvlampa
POUL HENNINGSEN, "PH 3½-2½", golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, tre skärmar i opalinglas, kromat stativ, etikettmärkt Louis Poulsen, höjd 130 cm Stockholms Auktionsverk
Isaac Grünewald, Blomsterstilleben
ISAAC GRÜNEWALD\n1889-1946\nBlomsterstilleben med amaryllis, tulpaner och påsklilja\nSignerad Grünewald. Olja på duk, 81 x 65 cm. Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk ha 0 oggetti nelle categorie.

Trova indirizzo e numero di telefono di Stockholms Auktionsverk