TRÄFAT, 2 st. 1800-tal, allmoge, svenska

Runt fat diameter 40 cm, höjd 8,5 cm, sprickor. Ovalt fat längd 57 cm, bredd 37 cm, höjd 14 cm, skador och lagningar.

Dalahäst, s.k. Bodahästen, 1800-tal

17,850 EUR

ORLANDO HAND BEARS, SECOND QUARTER 19TH CENTURY*
ORLANDO HAND BEARS, SECOND QUARTER 19th CENTURY*
H.H. PAINE, 19TH CENTURY*

H.H. PAINE, 19TH CENTURY*

11,922 EUR

HÄNGSKÅP, delvis 1600/1700-tal. Märkt 1834.

Dalahäst, 18/1900-tal

5,933 EUR

Väggskåp Norge

6,360 EUR

Dalmålning, Leksand, daterad 1828

4,292 EUR