FOLKDRÄKT, Sverigedräkten, 1900-talets andra hälft. Storlek runt 38.

Klänning i blått ylle med tillhörande väska och skärp med spänne av mässing. Förkläde av gult ylle. Briderier av prästkragar. Vitb blus med spetskanter. Brosch av silver. Längd ca 120 cm.

Dalahäst, s.k. Bodahästen, 1800-tal

17,850 EUR

HÄNGSKÅP, delvis 1600/1700-tal. Märkt 1834.
Dalahäst, 18/1900-tal

Dalahäst, 18/1900-tal

5,933 EUR

Väggskåp Norge

6,360 EUR

Dalmålning, Leksand, daterad 1828

4,292 EUR

Dalahäst

4,074 EUR